Hodowla kotów brytyjskich
MISIURNO


Strona główna
Home
Kotki
Females
Kocury
Males
Galeria
Gallery
Kontakt
Contact

O rasie
About the breed
Kocięta
Kittens for sale
Zakup kota
Buying a cat
Kot w domu
Adopting a cat
Pielęgnacja
Grooming





ZDROWIE KOTA

Każdemu właścicielowi kota powinno zależeć na dobrym zdrowiu i samopoczuciu swojego pupila. Koty brytyjskie to rasa stosunkowo odporna i bez większych problemów zdrowotnych. Przy właściwej pielęgnacji, wartościowej karmie i regularnym szczepieniu, nasz kot będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata.


ODROBACZANIE

Każdy kot powinien być odrobaczany. Zaniedbanie tego obowiązku prowadzi do inwazji pasożytów, zatrucia organizmu, perforacji jelit i w efekcie do śmierci zwierzęcia. Poza tym niektóre pasożyty są również groźne dla człowieka.
Pierwsze odrobaczenia przeprowadza się w wieku kilku tygodni i należy to do obowiązków hodowcy. Kolejne możemy przeprowadzać sami po konsultacji z weterynarzem. Lekarz poinformuje nas jaki preparat stosować (wybór jest spory) i jak często. Koty wychodzące wymagają odrobaczania co najmniej co 3 miesiące, koty nie wychodzące rzadziej.
Profilaktycznie odrobaczamy kota przed każdym szczepieniem.

SZCZEPIENIA

Każdy kociak opuszczający hodowlę powinien być dwa razy zaszczepiony. Pierwsze przeprowadza się w wieku około 7-8 tygodnia, kiedy to spada odporność przekazana przez matkę. Drugie w 10-12 tygodniu życia. Szczepienia zabezpieczają przed chorobami zakaźnymi takimi jak panleukopenia i koci katar. Kolejne szczepienia przypominające przeprowadza się co rok.
Zaleca się aby koty wychodzące dodatkowo szczepić przeciw wściekliźnie i białaczce (po uprzednim przeprowadzeniu testu FeLV). Terminy szczepień i rodzaj podanego preparatu najlepiej uzgodnić z weterynarzem.

ŻYWIENIE

Koty są drapieżnikami i co za tym idzie mięsożercami. Potrzebują dużej ilości wysokojakościowego białka do prawidłowego funkcjonowania.
Najwygodniejszym sposobem karmienia kota jest podawanie mu gotowej karmy. Przyrządzanie posiłków samemu jest pracochłonne i istnieje ryzyko, że jedzenie to nie będzie w pełni zbilansowane. A już niedopuszczalne jest podawanie kotu resztek z naszego stołu.

Ogromna różnorodność na rynku karm dla psów i kotów jest prawdziwym dobrodziejstwem dla właścicieli czworonogów. Ogólnie karmy gotowe możemy podzielić na suche (tzw. chrupki) i mokre (dania mięsne z sosami w puszkach lub saszetkach). Zdaniem wielu hodowców pokarm suchy jest najlepszy. Zawiera w sobie wszystkie niezbędne składniki potrzebne naszemu kotu. Podawanie suchego pokarmu właściwie nie wymaga już żadnych dodatków - pod warunkiem że będzie to karma dobrej jakości. Dlatego tak ważne jest przy wyborze odpowiedniej karmy czytanie składu na opakowaniu. Dobrej jakości pokarm to taki, który zawiera ponad 30% mięsa w swoim składzie, jak najmniej węglowodanów (zbóż, soi, kukurydzy), jak najmniej białka pochodzenia roślinnego i oczywiście konserwantów. Dieta oparta na suchym pożywieniu ma tę dodatkową zaletę, że zmuszając kota do gryzienia twardych chrupek zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego.

Wybierając suchą karmę kierujmy się nie tylko jej jakością, ale też przeznaczeniem. Są specjalne rodzaje karmy dla kociąt, kotów dorosłych, kotów niewychodzących, kastratów itd. Istnieje nawet karma przeznaczona dla kotów brytyjskich!
Dietę naszego kota możemy oczywiście wzbogacić o pokarm mokry (niektóre koty w ogóle nie chcą jeść chrupek). Mogą to być dania mięsne w puszkach lub saszetkach, ale pamiętajmy o naczelnej zasadzie - tak jak w przypadku suchych karm, musi to być karma wysokiej jakości.

Co jeszcze możemy podać naszemu kotu? Oczywiście mięso. Może być surowe (jeżeli wcześniej było zamrożone) lub sparzone. Najlepsza jest wołowina i cielęcina, ale może być także drób. Nie za często, raz lub dwa razy w tygodniu możemy podać podroby, rybę (gotowaną lub sparzoną), żółtko, serek naturalny, śmietanę. Niektóre koty lubią warzywa, możemy dawać im marchewkę, groszek, ziemniaki (pamiętając żeby nie były przyprawione).
Pokarm dla kota nie może być wyjęty bezpośrednio z lodówki, musi mieć temperaturę pokojową.

Bardzo ważne jest także podawanie kotu past odkłaczających lub specjalnego pokarmu zawierającego składniki ograniczające zaleganie sierści w układzie pokarmowym. Koty to bardzo czyste zwierzęta, spędzają wiele czasu na wylizywaniu swojego futerka. Połykają przy tym dużo sierści (szczególnie w okresie linienia), która zbija się w przewodzie pokarmowym w kule włosowe. Część takich kulek jest wydalana z organizmu z kałem, część wymiotowana. Jednak część może zalegać w żołądku i stanowić duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet w skrajnych przypadkach życia kota. Koty wychodzące regulują sobie procesy trawienne poprzez zjadanie trawy, dlatego dobrze jest udostępnić kotu niewychodzącemu trawę w doniczce.

kot brytyjski



WAŻNE

Kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Szczególnie koty karmione suchą karmą muszą pić dużo wody. Zaleca się żeby w domu było kilka miseczek z wodą w różnych miejscach, zachęci to kota do częstego korzystania.

kot brytyjski

Czego nie należy podawać kotom

  • wieprzowiny
  • białka jajka
  • mleka (wyjątkiem jest specjalne mleko dla kotów)
  • roślin cebulowych - cebula, por, czosnek
  • jedzenia z przyprawami (w tym wędliny)
  • słodyczy
  • kawy, herbaty, napojów gazowanych, napojów słodzonych
  • kości





Strona główna
Home
Kotki
Females
Kocury
Males
Galeria
Gallery
Kontakt
Contact

O rasie
About the breed
Kocięta
Kittens for sale
Zakup kota
Buying a cat
Kot w domu
Adopting a cat
Pielęgnacja
Grooming